Najważniejsze dokonania karola

Pobierz

Treść Grafika.. a) Nadeszły chmury.. Na swoim dworze założył pierwszą z nich i polecał, aby powstawały przy każdej katedrze i klasztorze.Osiągnięcia Karola Darwina Podobne tematy.. Król miał świadomość, że potężne terytorialnie państwo, o tak dużym zróżnicowaniu wymaga sprawnego systemu administracyjnego.. Poprzednicy Karola Wielkiego stworzyli podstawy pod budowę Imperium.. Karol Wielki wywarł ogromny wpływ na kulturę i edukację.. +1 pkt.. Your friend in learning Zaloguj si .1.Wprowadził system monetarny (solid) 2.wprowadził prawoa salickie 3.budował grody i fortyfikacje 4.wspierał duchowieństwo.. To jemu zawdzięczamy szkołę.. poleca85% .. Karol Robert Darwin urodził się 12 lutego 1809 r. Był piątym dzieckiem, młodszym z dwóch synów Roberta Waringa.. ''.Najważniejsze dokonania Karola Wielkiego: a) Karol Wielki ujednolicił system miar i wag w państwie Franków, stworzył dogodne warunki doJan 26, 2021Najwazniejsze dokonania Karola Wielkiego.. 0. about 12 years ago - ugoda z Janem Luksemburskim - pokój kaliski z Zakonem Krzyżackim - wzmocnienie wpływów na Pomorzu Zachodnim - opanowanie większości Rusi Halicko .Najważniejsze osiągnięcia Karola Wielkiego jako władcy: pokaż więcej.. Oceń tę odpowiedź: Oceń to zadanie.około 5 godzin temu.. Odpowiedz fraszka o nauczycielce chemi (iwona) tylko zeby sie rymowaloApr 12, 2022Pochodzący z dynastii Karolingów - Karol Wielki, był królem Franków oraz od roku 800 cesarzem rzymskim..

Uzasadniają to jego dokonania w zakresie polityki wewnętrznej i zagranicznej.

Apr 12, 2022Karol Wielki (768-814) i jego dokonania:]-przeprowadził reformę monetarną-przeprowadził reformę łaciny-zreformował szkolnictwo-reforma pisma (minuskuła karolińska)-podzielił państwo na okręgi zwane hrabstwami-tworzył marchie w okręgach nadgranicznych-dbał o Kościół chrześcijańskiOsiągnięcia Karola Wielkiego: a) złamał potęgę Longobardów i objął w tym królestwie tron, b) walki z Arabami prowadzone w Hiszpanii umożliwiły opanowanie części Półw.. 2011-05-21 11:33:02; Wymień zasługi Karola Wielkiego 2012-04-14 07:22:28; Wymień osiągnięcia kulturalne Karola Wielkiego 2009-04-04 17:37:15; Wypisz największe dokonania Karola Wielkiego.. Scharakteryzuj działalność Karola Wielkiego i wyjaśnij, na czym polegał renesans karoliński.Historia Geneza.. Odpowiedz.. +0 pkt.. 2012-11-15 19:00:48Państwo Karola Wielkiego Panował w latach 768-814.. Polub to zadanie.. Filmy.. Język polski.. Zastanów się i napisz, jakich tez dowodzą.Wymień dokonania Kazimierza Wielkiego 2012-05-10 18:59:57; wymień dokonania kazimierza wielkiego 2011-01-17 18:49:44; Wymień dokonania Aleksandra Wielkiego.. Wykorzystaj posiadaną wiedzę i dostępne żródła informacyjne.. Kazimierz Wielki odziedziczył po swoim ojcu, Władysławie Łokietku, kraj zjednoczony po rozbiciu dzielnicowym, ale słaby i skłócony .Wymień najważniejsze osiągnięcia Karola Wielkiego jako władcy a b c d mat1984 Rozwój osadnictwa miast i handlu przeprowadzenie reform podział państwa na okręgi zwanymi hrabstwami zdobywał wiedzę przysłuchując się dyskusjom i czytaniu książek łacina stała się językiem urzędowym utworzył wiele szkół przy klasztorach i szkołę PałacowąWymień w punktach najważniejsze dokonania Karola Wielkiego..

dodany przez Ghost74, 30 Listopada 2008 w ŚmietnikPrzedstaw najważniejsze dokonania Karola Wielkiego.

Dziadek Karola, Karol Młot pokonał w Bitwie pod Poitires w 732 roku i armię Kalifatu oraz ich kolejny atak w 737 roku zatrzymał ekspansję islamu w Europie, po czym rozpoczął tytułowanie się księciem Franków a nie jak dotychczas, wyłącznie określeniem majordomem.Dokonania Kazimierza Wielkiego.. tam twoje miejsce… - myślał Wokulski.Zasługi Karola Wielkiego.. Błagam pomóżcie Najlepiej napizcie w punktach :) Za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuję :DKarol Wielki był w stanie osiągnąć swoje cele, ponieważ był doskonały w strategii wojskowej i dlatego, że otrzymał błogosławieństwo papieża Leona III.. Najważniejsze dokonania Karola Wielkiego : poprowadzenie zwycięskich wojen m.in. z Longobardami, powiększenie terytorium.. poprowadzenie zwycięskich wojen m.in. z Longobardami, powiększenie terytorium Królestwa Franków, koronacja na cesarza .Najwazniejsze dokonania Karola Wielkiego.. W latach 791-796 wojska Karola rozbiły chanat Awarski, który zagrażał zarówno Frankom, jak i Słowianom.. Papież koronował go na cesarza rzymskiego w roku 800.. Książka odbiła się od ściany, spadła na umywalnię i ze smutnym szelestem stoczyła się na podłogę..

Broń i ekwipunek były kosztowne, np. około początku IX wieku koń kosztował tyle co 18-20 krów.najważniejsze dokonania karola wielkiego.

Otaczał się ludźmi uczonymi, a także artystami.. Przeczytaj poniższy fragment utworu literackiego.. Polityka Karola nie opierała się wyłącznie na ekspansji terytorialnej.. Monarchię podzielono na okręgi administracyjne zwane hrabstwami.Jakie były najważniejsze dokonania Karola Wielkiego Ania1290 Newbie Odpowiedzi: 1 0 people got help Najnowsze pytania w kategorii Język Polski Zastąp podane zdanie zdaniem bezpodmiotowym.. poleca 82% 1899 głosów.. Był jednym z najwybitniejszych władców w historii.. Zwierzchnictwo Karola uznać musiały również plemiona słowiańskie znad Łaby i Soławy (w latach 782 i 789).. Adolf Hitler Auschwitz Birkenau czystki etnicznych Fryderyka Engels getta Idea Karol Wielki komunizm XX wiek.. Złożył książkę i cisnął nią w kąt pokoju, aż rozleciały się kartki.. 2/193 Przeczytaj podane argumenty.. Król Kazimierz III jest jedynym władcą w dziejach Polski obdarzonym przydomkiem "Wielki".. - poszerzył granice państwa ze 100 do 250 tys km^2 - zwierzchność lenna nad mazowszem - wprowadził nową monetę - srebrny grosz - skodyfikował prawo - statut piotrkowski i wiślicki - władzę rozdzielił na .W państwie karolińskim każdy wolny człowiek był zobowiązany do służby wojskowej, ale od połowy VIII wieku ciężka jazda stała się "królową bitew", dlatego trzon armii stanowiła kasta wielkich właścicieli ziemskich..

Najważniejsze dokonania Karola Wielkiego: a) Karol Wielki ujednolicił system miar i wag w państwie Franków, stworzył dogodne warunki do.

poleca85% Historia .. Iberyjskiego, c) rozbił groźne państwo Awarów, koczowników co mu przyniosło ogromne łupy, d) opanował Akwitanie, e) złamał opór Bawarii w 788r.Po złamaniu potęgi Longobardów ogłosił się ich władcą..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt